HANKUMDO NEDİR ?

 

Hankumdo aslında üç farklı kelimelerin oluşur:

·         Han  (/)  :Kore, Kore kültür ve zihniyet

·         Kum () :Kılıç

·         Do    () :Yol (Disiplin ile takip edilecek sistem)

        Kısaca:Hankumdo, Kılıç sporunu öğrenen insanların yolu  olarak yorumlanabilir.

        Hankumdonun amacı insanlara kendini savunmasını öğretmek ve aynı zamanda yapılan çalışmalar , antrenmanlar ile  sağlıklı kalarak yaşam kalitesini arttırmaktır. Kılıç kullanmayı öğrenen kişilerin uzakdoğu sporlarına bakış açısı değişir. Eski zamanda yaşayan insanların Kılıcı sadece kesme aracı olarak kullanmadığını kişinin kendisini ifade etme aracı olarak kullanıldığını öğrenir.

         Antrenmanlarda yapılan teknikler vücudun farklı kas guruplarını harekete geçirir. Bu kas gurupları hem çalıştırılmış olurken hem de kalori yakımı gerçekleşir. Kılıç kullanırken yapılan teknikler istenilen düzeyde yapılır ise kondüsyonun gelişmesine de yardımcı olur. 

        Hankumdo Grand Master Myung Jae Nam tarafından geliştirildi. ilk defa 1986 yılında ayrı bir sanat olarak kılıcın tekniklerini öğretti ve 3. Uluslararası HKD Oyunları sırasında 1997 yılında sistemi yayınlandı. . Hankumdo (Kılıç) sisteminin teknikleri saldırı ve savunma olarak ikiye ayırabiliriz.,

       Hankumdonun ilk adı Hankumdobub (hankumdo teknikleri) Hankido müfredatının altında öğretilmesine  rağmen, Myung Jae Nam daha sonra sistemi geliştirdi, Hankumdo nun ayrı bir sanat olduğunu ve kesinlikle ayrı bir disiplin ile  öğretilmesi gerektiğine karar verdi.

Hankumdo Teknikleri

1- Nerio Bae Gui      : Dikey Saldırı

2- Bit Kyeo Bae Gui : Çapraz Aşağıya Doğru Saldırı

3- Chi Ru Gui             : İleri Doğru Delme 

4- Makki                     : Blok

 


Etiketler : HANKUMDO NEDİR ?