Tekerlekli Sandalyede Uzakdoğu Sporu

22 senedir uzakdoğu sporları ile uğraşan Cem Hoca Türkiye de daha önce yapılmamış bir projeye imza attı.

Tekerlekli sandalye konumunda olan kişiler artık uzakdoğu sporu çalışabilecek. Özel olarak hazırlanan bu antrenman programının içeriği sopa , kılıç , nunchaku, yumruk ve savunma hareketlerinden oluşuyor. Engelli kişiler bu sporu yaparken vücutlarıda antrenman ile çalışmış olacak. Hareketsizliğin vermiş olduğu dolaşım sistemi ile ilgili rahatsızlıkların da önüne geçilmiş olacak. Kaslar belli bir programda hareket edeceğinden kas kütlesinin artmasına sebep olacaktır. Böyle olması kişiye daha güçlü fizik ve  daha atletik bir görünüş sağlayacaktır.

Cem UYMAK : Ülkemizde ve tüm dünyada hassas bir konu engelli insanlar. Yılardır çok sayıda öğrenci yetiştirdim.  Tekerlekli sandalyedeki kişiler basketbol, atıcılık , tenis , gibi sporları çok rahatlıkla  yapıyor ve ülke adına başarılı sonuşlar alıyorlar. Uzakdoğu sporu neden yapılmasın diye düşündüm ve bu projeyi geliştirmeye başladım.

Özellikle son 5-6 senedir ülkemizde ve dünyada engellilere yönelik düzenlenen spor organizasyonları dikkat çekmektedir. Paralimpik Olimpiyatlar , Dünya şampiyonaları , Avrupa Şampiyonaları  ve iki bacağı olmayan atlet Oscar Pistoryus’un  2012 Londra Olimpiyatlarına katılmasına izin verilmesi ile toplumun engellilere bakış açısındaki hassasiyet görülmüştür.

     Ülkemizde de son dönemde engelli sporcuların almış olduğu derece ve başarılar önemli ölçüde dikkat çekmektedir. Galatasaray Basketbol Takımının Dünya Şampiyonluğu , Ampute Futbol Takımımızın Dünya Üçüncülüğü , Paralimpik Masa tenisi Takımımızın Üçüncülüğü ve alınan ferdi başarılar ile engelli sporcuların bu işi çok iyi yapabileceği gösterilmiştir.  Sporda imkansız sınırları, alınan bu başarılarla ortadan kaldırılmıştır. İstanbulda bir kaç belediye ile görüşme aşamasındayım, detaylar şekillendikten sonra en kısa zamanda çalışmaları başlatacağız.... Dedi..

 

Şimdiden bize destek verecek olan kişi , kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunarım.


Etiketler : Tekerlekli Sandalyede Uzakdoğu Sporu