HAPKİDO TEKNİKLERİ

HAPKİDO TEKNİKLERİ

HAPKİDO TEKNİKLERİ

 

 
Hapkido’da tekme teknikleri de coksul adında ayrı bir bölümden oluşur.
 
 Bu bölüm hapkido’da çok önemlidir.Bu bölümde siyah kuşağa kadar olan Hapkido tekme teknikleri anlatılacaktır. Bazı tekmeler diğer branşlarla benzerlik gösterse kökende hapkido’nun tekmeleri oldukları unutulmamalıdır.
 
Bu bölümde söz ettiğimiz tekme teknikleri başka branşlar tarafından sahiplenildiğinden başka branşlara ait tekmelermiş gibi gözükebilir. Ama esasında hapkido teknikleridir ve hapkido’yla geliştirilmiştir.Her geleneksel savunma sanatı tekmesini kendine özgü bir şekilde öğretir.
 
Taekwondo ya da karate gibi branşlar tekmenin gücüne önem verirken KungFu türevi sanatlar da esnekliği ön planda tutar.  Tekmeler sadece kaba kuvvete bağlı değildir ve her ikisini dengede tutan özelliğe sahiptir.  Diğer savunma sanatlarında tekmeler genellikle göğüs ya da başı hedef alır. Hapkido tekmeleri vücudu baştan ayak bileğine kadar bir bütün olarak hedef alır.
 
Öncelik doğru zamanlama ve doğru hızla doğru hedefe vurmaktadır.Teknikler hızlı, güçlü ve esnektir ancak sert değildir. Bu fark sayesinde hapkidocu tekniğini uygularken ıskalasa veya ayağını rakibine yakalatsa bile tekniğini devam ettirebilir veya geri çekebilir. Hapkido tekmelerini atarken, sert yapılan başka branşların tekmelerine göre  hapkido tekmelerinde sakatlanma riski azdır.  Hapkido tekme teknikleri mesafe ve esnekliğin yanı sıra fiziksel zindelik sağlar. Herhangi bir yöne ve yüksekliğe tekme atabilmek için esnekliğinizi korumanız gerekmektedir. Vücudunuzun kasları gelişmiş ve rahat olmalıdır.Hapkido’da tekme atarken vücut esnek olmalıdır. Tekme atılırken güç ayağa odaklanmalıdır. Vücudun diğer bölümleri gereksiz kasılırsa güç kaybı olacağından bu ayrıntıya dikkat edilmelidir.Etiketler : HAPKİDO TEKNİKLERİ